Cumalıkızık-Bursa

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 75 TL
Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi'nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği, kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa'yı, 1331 yılında İznik'i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır. Uludağ'ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ''kızık'' adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

Sabah 6:30 dan itibaren konuklarımızı belirlediğimiz duraklardan alarak yolculuğumuza başlıyoruz. Kahvaltımızı vapurda yapacağız. Vapurdan indikten sonra rehberimiz araç içerisinde Cumalıkızık ve Bursa tarihini anlatacak. İlk önce Cumalıkızık’ı ziyaret edeceğiz.  Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla beş yüzyıllık Osmanlı köyü, Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örneklerini günümüze ulaştırmayı başarmış olan Cumalıkızık, günümüzde de tarihsel filmlere mekan olmaktadır. Köyde, Etnoğrafya Müzesi ve Sanat Evi, Tarihi Cami'yi gezip yöreseler ürünlerin satıldığı tezgahlardan alışveriş yapıyoruz.

Programımızın ikinci bölümünde , Osmanlı'nın ilk başkentine yakışan çarşıları, camileri ve türbeleriyle hala geleneğini koruyan Bursa'ya geçiyoruz. Bursa’da ilk durağımız Yeşil Camii ve Yeşil Türbe. Ardından yörede meşhur İskender Kebabımızı yiyip (Ekstra) Bursa Ulu Camii ve Bursa Orhan Camiini gezip, Geçmişten Günümüze Osmanlı’nın Mirası, tarihin derin dokuları, doğallığın tadı, ipeğin zerafeti, ıhlamur kokularının yayıldığı, güneşin başka aydınlattığı, fotoğraf sanatçılarının vaz geçilmezi, ressamların tablolarına hayat veren, Koza Han’a geçiyoruz. Burada alışveriş, fotoğraf çekmek, tarihi dokuyu hissetmek için serbest zaman.

Bursa’nın yine ünlü lezzetlerinden Kestane Şekerlerimizi alıp dönüşe geçiyoruz. Hava, yol ve feribotun yoğunluğuna göre En geç  22-23 gibi İstanbul'da oluyoruz.

Hareket Yer ve Saatleri

06:30 İNCİRLİ BOYNER MAĞAZASI ÖNÜ 

06:45 MECİDİYEKÖY LİKÖR FABRİKASI ÖNÜ 

07:00 KADIKÖY EVLENDİRME DAİRESİ ÖNÜ

07:15 E-5 BOSTANCI SAPAĞI DURAĞI 

Araçlar

Minibüs veya Midibüs 
Ulaşımda 16 veya 26 kişilik araçlar kullanmaktayız. Araçlarımız yatar koltuklu ve klimalıdır. 

Kapalı grup oluşturacaksanız grup sayınızın araçlarımızın koltuk kapasitesi olan 16 ve 26 sayıları veya katları şeklinde olmasına özen gösteriniz.

Sabah kahvaltısı, yol üzerinde ve ziyaret edeceğimiz yerlerdeki sıcak ve soğuk içecekler ücrete dahil değildir...


Warning: extract() expects parameter 1 to be array, string given in /home2/akorhan/w3/pirpila.com/templates/tours.php on line 198
Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.