Artvin Yaylaları

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 1199 TL
Turumuz, Doğu Karadeniz'i özetlemeye çalışan, muhteşem coğrafyasını, yöresel kültürünü yaşayarak huzur bulacağınız bir doğa turudur.

Trabzondan başlayıp, Şavşat'a uzanan olağanüstü güzelliklere şahit olacağınız, muhteşem bir yayla turu. 

 

1. GÜN: TRANSFER-SUMELA-AYDER

Grubumuzu Trabzon havalimanında karşılayıp aracımıza yerleştikten sonra Sümela Manastırına doğru hareket ediyoruz. Trabzon Maçka′nın 17 km. güneyinde Karanlık Dağın dik yamaçlarında bulunan Ortodoks Kilisesi′nin Anadolu′daki en önemli kutsal merkezlerinden biridir. Efsaneye göre manastır 385 senesinde Atina′dan gelen iki Keşiş tarafından kurulmuştur. 1923′de Rumların Anadolu′dan ayrılması üzerine Sümela terk edilmiştir. 1927′de koruma altına alınmasına rağmen manastır, doğal şartlar ve insan elinin tahribatına maruz kalmıştır. 1930′daki yangında çatı ve ahşap döşemeleri yanmış yalnızca taş duvarları kalmış olmakla beraber bu dört katlı yapı vadi yönünden bakıldığında Sümela Manastırı′na görkemli bir görünüm kazandırır. Sümela Manastırı′nı gezdikten sonra yöresel yemek yiyeceğimiz tesisimize hareket ediyoruz. Yemeğimizi yiyip çayımızı içtikten sonra Ayder′e konaklayacağımız otele doğru devam ediyoruz. Yolda alışveriş Rize bezleri ve hediyelik eşya almak için mola vereceğiz.

2.GÜN: BORÇKA KARAGÖL – MAÇAHEL

 Bugün artık sahilden ve şehir hayatından uzaklaşıyoruz. Dağların içine doğru hareket ediyoruz. Dağları aşmak için geçit kullanmamız gerekiyor. Bu yüzden 690 m yüksekliğinde olan Cankurtaran geçidini aşıyoruz. Borçka ilçe merkezinden Borçka Kara göl′e gidiyoruz. Burada göl etrafında mangal ve cay sefası yaptıktan sonra tabiat harikası olan Maçahel′e doğru hareket ediyoruz. Maçahel′de konaklıyoruz.

Maçahel; Artvin Borçka ilçesinin sınır köyüdür. Gürcistan sınırında bulunan bu köyde insanlar kendi öz kültürlerini korumaktadır. İnanılmaz geniş bir ormana ve botaniğe sahiptir. Kiliselerini, şelalelerini, yaylalarını görüp kültürlerini yaşayacaksınız.

3.GÜN: MARAL ŞELALESİ

Sabah gözlerimizi o güzel doğada açıyoruz ve tadını çıkarmak üzere erkenden yola koyuluyoruz. Camili köyünde biraz zaman geçiriyoruz. Camili köyü Maçahel′de bulunan 6 köyün merkezi konumunda ayrıca Gürcistan sınırında bulunuyor. Buradan Gürcü köylerini görebiliyoruz. Sınırda Jandarma var, bu yüzden Gürcistan sınırına giremiyoruz. Aman ha sakin askerlerin fotoğraflarını çekmeye kalkışmayın çünkü çok sert tepki veriyorlar (gizli çekimler yapın:). Maçahel köylerini gezip Maral köyüne doğru yola araçla hareket ediyoruz. Maral Şelalesinin küçük bir kısmı dik bir iniş gerektiriyor (genelde rehberlerimizin kızdıkları insanlardan kurtulmak için kullanmış oldukları bir parkur:). Dik inişten kastimiz yer yer var olan diklikte yöre halkının yapmış olduğu ahşap merdivenler kullanılmakta. Dikkatli olmak gerekli. Şelaleyi gördüğümüzde inanın çektiklerimize değecektir. İsteyenler Şelaleye havaya bağlı olarak girebilir.

4.GÜN: GORGİT YAYLASI

Bu sabah kahvaltımızı iyi yapmamız gerekiyor. Çünkü biraz yorucu yalnız güzel bir gün bizi bekliyor. Kesinlikle yürümeyi sevenlere tavsiye edilecek bir parkurdur. Yer yer orman içi yer yer dere kenarındaki patikalardan gideceğimiz 1800 m yükseklikteki bir yayladır Gorgit. Anlatacak ve eğlenecek vaktimiz olacak. Anlayacağınız üzere gün boyu yürüyüşle fakat eğlenerek geçecek. Kendini güçlü hissedenlerin günü:) Bu günkü yürüyüşümüze katılmak istemeyenler için rehberiniz sizin için alternatif program yapacaktır. (Bu bir haftalık geziniz boyunca en zorlu yürüyüşünüz olacağından böyle alternatif program isteyebilirsiniz.)

5.GÜN:ARTVİN-CEHENNEM DERESİ-ŞAVŞAT

Artık Maçahel′e veda ediyoruz.kahvaltımızı erkenden aldıktan sonra yola koyuluyoruz. Bu gün araçla bir seyahat olacak. Dünkü yorucu yürüyüşten sonra rehberiniz ve aracınız sizin yorgunluğunuzu alacak:).Artvin şehir merkezinde gezip öğle yemeğimizi burada alıyoruz. Daha sonra dünyanın en yüksek dördüncü barajı olan Deriner barajının üstünde durup fotoğraf molasından sonra yolumuza devam ediyoruz. Ardanuç yolu üzerindeki Cehennem Deresi Kanyonu′nu gezip Şavşat′da ki konaklayacağımız pansiyona varıyoruz.

6.GÜN: ŞAVŞAT-KARAGÖL

Gerçekten kara denizde bir çok yer gezmemize rağmen Şavşat doğası ve havasıyla diğer yerlerden çok farklı bir his uyandırıyor bizde. İnanıyoruz ki sizde ayni hissi duyacaksınız. Bu gün cirit düzü ve Meşeli köylerinden geçerek Sahara Milli Park′ında bulunan Şavşat Karagöl′e gidiyoruz. Bu gün konforlu bir gün sürmeye çalışacağız. Mangal yapıp yakar top ve ya belki de ip atlayacağız.Buna siz karar vereceksiniz.Tabii ikisini de ayni anda yapabiliriz.:) Karagölde iyice eğlendikten sonra Kocabey yaylasına doğru hareket ediyoruz. Uzaktan Ardahan′ı göreceğimiz bu yaylada vakit geçiriyoruz. İnsanların evlerine misafir olup onların yaşantısına tanık olacağız. Bişeyler içip yöre insanıyla sohbetler edip yaylayı ve insanları daha yakından tanıma sansımız olacak. Oradan geri dönüp Kocabey kışlasına ineceğiz ve orada kışlayı gezip insanların evlerine misafir olacağız. Oradan isteyenlerle yürüyerek otelimize geri döneceğiz.

7.GÜN: DÖNÜŞ GÜNÜ

Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Ardahan üzerinden Kars Havaalanına doğru devam ediyoruz. Vaktimiz olursa şehir turu yapılabiliriz. Havaalanında sizi bir daha ki seferde görüşmek dileğiyle yolcu ediyoruz.

 

Not:Dönüş Erzurum yada Trabzon havalimanı da olabilir.

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.