Ayder Doğu Karadeniz Yaylaları

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 1269 TL
Bu turda çok güzel bir deneyim yaşayacaksınız. Yayla yaşantısına, kültürüne ve folkloruna çok yakından tanık olacaksınız. Tulum sesiyle horon edip coşacaksınız, yöresel yemeklerimizden yiyeceksiniz ve bölgenin doğasını tanıma şansınız olacak.

Bu turda size tüm Doğu Karadeniz’i göstermemiz imkansız olsa dahi, bir hafta içinde kültürümüzü tanıyacak hatta yaşayacaksınız. Yaylalarımızın büyük bir kısmını görecek ve oradaki yaşamın içinde bizzat bulunacaksınız.

Doğu Karadeniz’in bir kısmını da olsa görme ve tanıma fırsatı bulacağınız bu turda; Sümela Manastırı, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Konaklar köyü, Şenyuva Köyü, Zil Kale, Palovit Şelalesi, Çamlıhemşin, Huser Yaylası, Kaçkar Dağları’nı, Çaymakçur Yaylası, Pokut ve Sal Yaylaları, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Avusor Yaylası ve Avusor Gölü, Laz Yaylaları, Hacizeni, Çamyatak Yaylası, Peryatak Yaylası, Dobaye, Taşlık Yaylaları, Büyük Deniz, Küçük Deniz ve Karadeniz Gölleri  göreceğiniz yerler arasındadır.

Turumuz tam anlamıyla bir yayla turudur. Yaylada konaklayıp yayla yaşantısının içinde olacaksınız. Günlük 2 ila 5 saatlik yer yer kolay yer yer zor yürüyüşlerimiz olacaktır. Rehberimiz sık sık molalar verecek ve yürüyüş temposunu ayarlayacaktır. Herhangi bir sağlık  problemi ve yürüme problemi olmayan herkes tura katılabilir.

1.Gün:  SUMELA MANASTIRI - AYDER

Buluşma noktamız olan Trabzon havalimanında sabah rehberimiz sizi karşılayacak. Aracımıza yerleştikten sonra ilk gideceğimiz yer olan Sümela Manastırı′na doğru hareket ediyoruz. Manastır  MS 375-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre Atina'lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem'in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela'nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon'a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır. Bununla birlikte manastırdaki fresklerde sıkça yer alıp, özel bir önem verilen Trabzon İmparatoru III. Aleksios'un (1349-1390) manastırın gerçek kurucusu olduğu sanılmaktadır.Manastırı gezip, görüp tanıdıktan sonra öğle yemeği için yolumuzun üstünde olan ve en güzel yöresel yemekleri yapan Coşandere Restorant da yemeğimizi yiyeceğiz. Yemekten sonra sahil şeridi boyunca devam edip Rize’de Rize bezi satan hediyelik eşya mağazasında mola verip Ardeşen′e, oradan güneye dönüp Çamlıhemşin içinden geçip Ayder′e varıyoruz. Pansiyonumuza yerleştikten sonra akşam yemeğini yiyoruz. Rehberimiz size tur hakkında bilgiler verecektir.

Ya da,

Rehberimiz grubu karşıladıktan sonra Ayder’e doğru yola çıkar. Bugün yaklaşık 3 saatlik bir araç yolculuğu olacak. Karadeniz sahil boyunca  Ardeşen’e doğru hareket ediyoruz. Sahil boyunca bacalı fabrikalar görünce Rize’ye yaklaştığımız belli oluyor. Bunlar tabi ki çay fabrikalarıdır. Rize’de meşhur Rize bezleri üreten ve satan mağazayı ziyaret edeceğiz.öğle yemeğimizi de yol üstünde bulunan meşhur Çayeli kuru fasulyecisinde alacağız. Ardeşen ve Çamlıhemşin’i geçtikten sonra tar deresinde yaklaşık 90 dk bir kolay yürüyüşle 300 metreden akan Bulut şelalesini ziyaret edeceğiz.Genelde Ayder’i ziyaret eden konukların çoğunun ziyaret edemediği bu şelaleyi gördüğünüzde niye reklamının yapılmadığına şaşıraksınız. Otelimize yerleştikten sonra rehberimiz Ayder’de küçük bir info turu düzenleyecektir. Lütfen katılın çünkü diğer zamanlar Ayder’i keşfetmeye zaman bulamayabilirsiniz.

NOT:Bugün istenirse Sürmene’ye yaklaşık 15-20 dk araç mesafesinde( 7 km ) bulunan bir köy ziyareti yapılabilir.Köy halkı ile sohbet edilip onlardan fındık ve çay bahçeleri hakkında bilgi toplayabilirler.

ARAÇ:  3 Saat  YÜRÜYÜŞ: 2 Saat

 2.Gün: FIRTINA VADİSİ

Bugün çok keyifli bir gün geçireceksiniz. Kahvaltıdan sonra aracımıza binip Fırtına Vadisi′ni gezeceğiz. Öncelikle Çamlıhemşin ilçesini ardınca Konaklar (Magrevits) köyünü görüp, Şenyuva (Çinçiva) köyünden geçip Zil Kale′ye çıkacağız.Zil kale üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi, denizden 750 metre , dere yatağından ise yaklaşık 100 metre yükseklikte. Yapı; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelmekte. Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunuyor. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kule. Kıyıdan iç bölgelere doğru ilerleyen kervanların güzergahı üzerine kontrol amacıyla kurulan kalenin 14. ve 15. yüzyıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.  Kaleyi gezdikten sonra Piknik yapacağımız yer olan Palovit Vadisi′ndeki Palovit Şelalesi′ne doğru hareket edeceğiz. Öğle yemeğimizi yedikten sonra geri dönüyoruz. Şenyuva köy kahvesinde durup çay molası veriyoruz. Rehberimiz burada isteyenlerle köyü gezmeye çıkacak, istemeyenler kahvede bekleyebilir. Köy gezisinden sonra artık otelimize dönme vakti.Bugün rehberinizi kandırabilirseniz extra olan fırtına deresinde rafting yapmaya gidebilirsiniz eğer grup isterse tabiî kiJ

ARAÇ:  3 Saat  YÜRÜYÜŞ: 2 Saat

3.Gün: KAVRON YAYLALARI VE DENİZ GÖLLERİ

Bugün programımızda Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylaları, Küçük Deniz, Karadeniz ve Büyük Deniz Gölleri var. Aşağı Kavrun Yaylası 1800 metre ve Yukarı Kavrun 2200 metre yüksekliktedir. Yukarı Kavrun Yaylası yörenin en büyük ve en tanınmış yaylasıdır. Kaçkar Dağı zirvesine kuzey çıkış noktası buradan geçmektedir. Bu yüzden önemini günümüzde de hala korumaktadır.

Yukarı Kavrun Yaylası′nda kısa bir çay ve fotoğraf molasından sonra aracımızı orada bırakıp sırt çantalarımızı alıp yürüyüşümüze başlıyoruz. Parkurumuzun ilk bölümü biraz dik daha sonra yolumuz biraz daha düzleşiyor ve yaklaşık 2,5 saatlik yürüyüşümüzün sonunda Çengovit′in Gölleri diye anılan Küçük Deniz, Büyük Deniz ve Karadeniz Gölü′nden oluşan alana varıyoruz. Buradaki Rakım yaklaşık 2900 metre civarındadır.Küçük ve Büyük Deniz Gölü’nün yakınına kadar gidiyoruz fakat Karadeniz Gölü’ne sadece dağın yamacından hava güzel ise yukarıdan göreceğiz. Küçük Deniz Gölü Büyük Deniz gölüne nazaran daha sıcaktır, dilerseniz suya girebilirsiniz. Her ihtimale karşı mayonuzu ve havlunuzu yanınızda götürmenizi öneriyoruz.Yemeğimizi yedikten sonra göllerin ve oranın tadını çıkarıp Cermakçur Vadisi′nin üst kısmında bulunan Karadeniz Gölü′ne yukardan bakıp aracımıza geri dönüyoruz. Otele döndüğümüzde akşam yemeğine kadar isteyenler Ayder Kaplıcalarına girebilirler. Kaplıca bütün günün yorgunluğunu alacaktır.

 ARAÇ: 2 Saat  YÜRÜYÜŞ: 5 Saat

 4.Gün: POKUT - SAL

Bugünkü turumuz 4x4 araçlarla çıkabileceğimiz Pokut ve Sal Yaylaları′na olacak. Bu yaylalara çıktığımızda buradan geri dönmek zor gelecek. Bu iki Yayla tepe üstünde kurulu ve kuzeyinize döndüğünüzde denizi göreceksiniz, güneyinize döndüğünüzde bütün ihtişamıyla Kaçkar Dağlarını. Tepe üstünde kurulu bu iki yayladaki bütün evler tamamen ahşaptan yapılmıştır. Bu iki yaylanın çevresi sık ormanlarla çevrili ve doyulmaz bir manzaraya sahiptirler. Bir yanda deniz diğer yanda Kaçkar dağları, Bulut denizi ve içerisinde dağ adacıkları. Şansınız varsa ve hava durumu müsait olursa bu noktadan güneşin batışını seyredebilirsiniz.

ARAÇ: 4  Saat  YÜRÜYÜŞ: 2 Saat

 5.Gün: AVUSOR YAYLASI VE AVUSOR GÖLÜ

Bugünkü gezimiz bu yöredeki tek Laz yaylası olan Avusor yaylasına olacak. Diğer gezdiğimiz yaylalar Hemşin yaylalarıydı ilk defa bir laz yaylasına bugün gideceğiz. Bu yaylanın diğer yaylalardan önemli bir farkı var elektriklerini kendileri üretiyor. Arabamızla bu yaylaya kadar gelip burada kısa bir mola verdikten sonra çantalarımızı alıp Büyük Göl’e doğru hareket edeceğiz. Kemerli Kaçkar dağının hemen altında bulunan bu göl diğer göllerden çok farklı bir görünüme sahiptir.  Öğle yemeğimizi gölün kenarında yiyeceğiz. Bugün de mayonuz ve havlunuzun yanınızda olmasını tavsiye ediyoruz. Eğer hava güneşli olursa bu gölde yüzmek sizleri dinçleştirecektir. Gölden sonra yaylaya dönüp çay molası veriyoruz. Arabamızla bir süre Ayder′e doğru inip sonra isteyenlerle çok güzel bir patikadan yürüyerek pansiyonumuza varacağız. İsteyenler Kaplıcaya

ARAÇ: 2 Saat  YÜRÜYÜŞ: 3 Saat

 6.Gün: ÇAYMAKÇUR YAYLASI

Bugünkü yürüyüşümüz Aşağı ve Yukarı Cermakçur Yaylalarında olacak. Aracımızla Galer Düzü′ne kadar çıkıp oradan yürümeye başlıyoruz. Önce Aşağı Cermakçur Yaylası ve sonra Yukarı Cermakçur Yaylasına çıkıyoruz. Aşağı Cermakçura geri dönüyoruz ve o sırada yakılmış olan mangalımız hazır olacak. Aşağı Cermakçur′da mangal keyfi yapacağız. Yemekten sonra isteyenler araçla, isteyenler yürüyerek pansiyonumuza döneceğiz. Bu akşam veda gecemiz olacak. Tulum eşliğinde türkülerle horon ederek eğlenceli bir gece geçireceğiz. Buralara kadar gelip de horon etmeden dönmek zaten olmaz.

ARAÇ: 2 Saat  YÜRÜYÜŞ: 3 Saat

 7.Gün:VEDA GÜNÜ

Bugün ayrılık günümüz. Sabah erkenden kalkıp valizlerinizi aracımıza yerleştirdikten sonra kahvaltımızı yapıp hava alanına doğru hareket ediyoruz. Misafirlerimizi havaalanına ve/veya otogara bırakıyoruz. Bir daha ki gezide görüşmek üzere iyi yolculuklar.

Kahvaltı ve akşam yemeklerimizi otelde alacağız. Ve yemeklerin yöresel olma olasılığı yüksektir.Öğle yemeklerimizi programa göre kumanya ,yöresel çadır yada restourant da alacağız.

Hemşin – Laz yaylaları için konaklama tek pansiyonda olmaktadır. Pansiyon Ayder merkezde olup ana yola 3-5 dk yürüme mesafesinde yamaçta kurulmuş güzel bir Ayder manzarısına sahiptir.

Pansiyon bilgileri:

11 oda , 29 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Her odada tuvalet ve banyo bulunmaktadır 

SEVİYE:

Yürüyüşlerimiz zor olmamakla birlikte çok kolay da değildir:) Bölgede düz alan görme ihtimali çok düşüktür.Her yaştan sağlıklı insanın katılabileceği bir turdur. Doğada yürümeyi seviyorsanız tam size göre bir gezi olduğunu düşünüyoruz.

İPTAL ve DEVİR:

Detaylı bilgi almak için lütfen seyahat şartnamemizi inceleyiniz.

KİŞİSEL SORUMLULUK:

Turumuz doğa turudur. Riskler en aza indirgenmiştir. Eğer sağlıkla ilgili bir probleminiz varsa bunu kayıtta belirtiniz. Kullandığınız ilaçlar varsa lütfen yanınızda bulundurun

REHBERLER:

Rehberlerimiz ve yardımcıları yaptıkları işi seven ve işinde profesyonel olan kişilerdir. Rehberlerimiz kampçılık, dağcılık, yürüme teknikleri ve ilkyardım konusunda tecrübelidir. Rehberler ve Şoförlerimizden memnun kaldığınızı onlara bahşiş vererek de gösterebilirsiniz. Grubunuz adına bahşiş vermenizi tavsiye ederiz. 

KATILIMCI SAYISI:

Turlarımızda katılımcı sayısı en az 8 kişidir ve 14 kişi ile sınırlıdır. 
(çocuklar dahil) 10 kişiden itibaren gruplar için istenilen tarihlerde özel turlar yapılabilir.

 

NOT: Bulunduracağınız malzemelerin bu işler için özel olarak tasarlanmış, her zaman için en iyi malzeme olmasını öneririz.

SIRT ÇANTASI: Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 30 lt. sırt çantası.

YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI: Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan.

SPOR AYAKKABISI: Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı.

YAĞMURLUK: Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat.

POLAR: Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi.

T-SHİRT: Sentetik, teri üzerinde tutmayan bizim tavsiye ettiğimiz. Yanınızda bolca t-shirt bulundurun.

PANTOLON: Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim. Yürüyüşünüzü kolaylaştıracak pantolonlar tercih edin.

ŞORT: Sıcak günler için yada şort olabilen pantolon.

MAYO: Buzul göllerine veya kaplıcaya girmek için.

HAVLU: İhtiyacınız olabilir.

FOTOĞRAF MAKİNASI: Yedek pil yada şarj aleti.

GÜNEŞ KREMİ: Karadeniz de güneş kremine gerek yok demeyin sakın, yanınızda mutlaka güneş kremi bulundurun.

ŞAHSİ İLK YARDIM ÇANTASI: Kullandığınız ilaçlar varsa bunları muhakkak yanınızda bulundurun.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ: Yaylalarda ağaç olmadığı için güneş ışınlarından korunmak için gerekli olacaktır.

BERE: Yükseklerde hava kapalı olduğunda çok soğuk olacağı için başımızı korumak için gerekli olacaktır.

EL FENERİ ve EL ÇAKISI: Bazı turlarımız yayla ve çadır konaklamalı olduğu için buralarda kullanmak gerekebilir.

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.