Aydos

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 40 TL
537 metrelik tepe yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek tepesidir. Pendik, Kartal ve Sultanbeyli ilçesi sınırları içinde bulunan Aydos Tepesi, adını Roma ve Bizans döneminde bugünkü Sultanbeyli İlçesi sınırları içinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır.

TUR HAKKINDA:

AYDOS: Aydos Tepesi, 537 metrelik tepe yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek tepesidir. Pendik, Kartal ve Sultanbeyli ilçesi sınırları içinde bulunan Aydos Tepesi, adını Roma ve Bizans döneminde bugünkü Sultanbeyli İlçesi sınırları içinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır. Kalede arkeolojik çalışmalar ve restorasyon devam etmekte olup Bizans ve Osmanlı dönemine ait bir çok bulgular elde edilmiş ve edilmektedir.
Tepenin bir başka özelliği, zirvedeki manastır kalıntıları ve kuzey doğusunda bulunan Aydos Kalesi ile de tarihi bir önem arz ediyor olmasıdır. Aydos, bu kimliği ile doğanın ve tarihin böylesine kucaklaştığı ender yerlerden biridir. Bizans’ın son döneminde adı Aetos olup Kartal anlamına gelir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde aynı isimli pek çok dağ mevcuttur. Eski kaynaklarda Oxeia olarak gösterilen ve Kalkedon’un 10 km kadar ötesinde olarak tarif edilen tepenin Aydos olduğunu kabul edenler tarihçiler vardır.
Aydos Ormanı içerisinde bulunan gölet ise uzaktan bakıldığında görünmeyen saklı bir köşe gibidir...

 

PROGRAM:

 

Aracımız biniş noktalarından katılımcıları topladıktan sonra 3.’lu kapı girişinde sabah çaylarımızı yudumlayacağız. Uğur Mumcu Mahallesi’nde başlayan yürüyüşle ilk sırta ulaşıp sonra gölete ineceğiz. Ve devam eden yürüyüşle Aydos kalesini göreceğiz. Aydos Köyünden geçerek Yakacık Ayazma sırtlarına ulaşacağız ve Adalar manzaramız olacak. Sonrasında Ayazma’ya inerek yürüyüşümüzü sonlandıracağız. Kolay ve 12-13 km’lik bir parkur.

ULAŞIM:

Hareket Yer ve Saatleri:

-      İncirli Boyner Mağazası Önü 

-      Mecidiyeköy Likör Fabrikası Önü 

-      Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

-      E-5, Göztepe, Kozyatağı, Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla.

Araçlar:

Minibüs veya Midibüs. Ulaşımda 16 veya 26 kişilik araçlar kullanmaktayız. Araçlarımız yatar koltuklu ve klimalıdır. 

TURA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve sigorta

TURA DAHİL OLMAYANLAR: Kahvaltı, öğlen yemeği ve içecekler…

ÖNEMLİ NOTLAR:

-      Bilekleri saran yürüyüş botu giyin. Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin. 

-      Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. Jean pantolon giymeyin. Çizilme ve böceklerden korunmak için paçalı ve kollu kıyafetleri tercih edin.

-      Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası

-      Küçük bir sırt çantası (kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için) 

-      Kafa feneri, baton, gözlük, şapka, bere, eldiven, polar mont, yağmurluk, tozluk, güneş kremi vs... 

-      Yeteri kadar su ve atıştırmalıklar (fındık, incir, badem, kayısı, bisküvi vs.), çay veya kahve için termosta sıcak su

-      Kullandığınız özel bir ilaç varsa mutlaka yanınızda bulundurunuz.

------------------------------------------------------------------------------------------------

1618 nolu yasa: İçinde ulaştırma, konaklama, rehberlik, yemek hizmetlerinden biri veya birkaçının bulunduğu gezi, spor, toplantı, eğlence  gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TURSAB üyesi Seyahat Acentaları yapabilir. Dernekler, vakıflar, kulüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar Acentalar olmaksızın tur ve yukarıdaki faaliyetleri düzenleyemez. Lütfen gezinizin Türsab üyesi Acentalar ile yapıldığına emin olunuz. Hukuk devleti vatandaşların duyarlılığı ile işler.

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.

Düzenlenen Turlarımız