Soğuk Dere

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 55 TL
Geçişini yaptığımız kanyon iki defa, kirazlı dereyi oluşturan dere kollarının kesiştiği yerden geçiyor. İşte tam da bu noktalarda bulunduğumuz dereye neden Soğuk Dere denildiğini anlayacak ve şaşıracaksınız.

Sıcak havalardan bunalanlar için serinleyeceğiniz ve doğayla kucaklaşacağınız bir aktivite planladık. Doğa sporlarının en hafif ve en keyifli dalı olan trekking aktivitesi ile doğal güzelliklerin en yoğun şekilde kaynaştığı kanyon parkurunu birleştirdiğimiz faaliyetimiz İzmit’in Yuvacık barajına dökülen Kirazlı Dere’yi oluşturan ana kollardan biri olan Soğuk Dere kanyon geçişidir. Sportif yürüyüş aktivitesini doğa ile birleştirerek günün sonunda, derenin soğuk suyunun da etkisi ile dinç bir vücut ve zihinle evinize dönebilirsiniz. 

Doğanın tüm nimetlerinden faydalanırken bir yandan da doğa ile keyifli bir mücadeleye girecek, yazın en sıcak günlerinden birini, sizi gizleyen kanyonun gölgesinde ve sürekli olarak üzerinizi örten ormanın himayesinde serin geçireceksiniz. Yoğun bitki örtüsünün yamaçlardan ve tepelerden sıçrayarak kanyonu oluşturan duvarları, kayaları, taşları hatta bastığınız kanyon tabanını bile yeşillendirdiği bu büyülü parkuru keşfetmek için İstanbul’dan bir buçuk saatlik araç yolculuğuna katlanmak yetiyor. 

Belirlediğimiz duraklardan sizi alacak servisimiz deneyimli rehberlerimiz eşliğinde sizi önce İzmit’e oradan da Kirazlı Dere’nin Yuvacık Barajı’na kavuştuğu bölgede bulunan dere kenarı dinlenme tesisine götürecek.

Düz bir dere yatağı ile başlayan yürüyüş çeşitli yerel tesislerin içinden geçerek bir süre sonra yerleşimlerden ve insanlardan uzak, doğayla aranıza kimsenin giremeyeceği doğal bir hal alıyor. Bu noktadan itibaren eğimin artması ile birlikte daralan kanyon suya girme mecburiyetini de beraberinde getiriyor. Yanınızda getireceğiniz hafif kanyon ayakkabısı (spor ayakkabı da olabilir) sayesinde dere içinden ekseriyetle kanyon geçişleri yaparak parkurumuzda keyifli bir yürüyüşle yükselmeye başlıyoruz.

Geçişini yaptığımız kanyon iki defa, kirazlı dereyi oluşturan dere kollarının kesiştiği yerden geçiyor. İşte tam da bu noktalarda bulunduğumuz dereye neden Soğuk Dere denildiğini anlayacak ve şaşıracaksınız.

Yürüyüşümüzün sonlarına doğru iyice dikleşen kanyon irili ufaklı şelaleler oluşturuyor ki bu da bizce eğlencenin had safhaya ulaşmasına yeter. Karşımıza çıkan birkaç metrelik bu şelaleleri geçebilmek için küçük ve adrenalini yüksek yan geçişler yapmak gerekiyor. Bu noktada ufak kazalar yaşamamanız için tecrübeli rehberlerimizin direktiflerine uymanız gereklidir.

Kanyon yürüyüşümüz, karşımıza çıkacak 5-6 metre yükseklikten derin bir kaya oyuğuna dökülen şelalede vereceğimiz dinlenme, yüzme ve yemek molası ile son buluyor. Yaklaşık 6 saat sürecek kanyon geçişinden sonra hemen solumuzda bulunan dik yamaçtan orman yoluna çıkacak ve düz yolda, dereyi takip eden yarım saatlik yürüyüş ile derin bir yeşilliğin kalbinde bulunan Soğukpınar’daki Veysel Amca’nın dinlenme tesisinde ısınmak için çay molası vereceğiz.

Yürüyüşümüz buradan Aytepe’ye kadar sürecek 40 dakikalık tırmanma yürüyüşü ile sona erecek. Aytepe’de havanın sisle kaplı olmaması halinde muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak. Burada bizi bekleyen aracımız ile aynı otoyoldan İstanbul’a doğru dönüşe geçeceğiz.

 Aytepeye varınca Veysel Dayının Tesisinde mola veriyoruz.. Tesise yaklaşık 15 dakika mesafede bulunan manzara kayadan bölgeyi kuşbakışı izleme şansınız olacak. Aytepeden başlayacak olan yürüyüşümüzde ilk molayı Veysel dayının eski çardağında veriyoruz. Yürümeye başladıktan sonra ilk durağımız olan şelalede yüzüp eğlendikten sonra dere yürüyüşümüz başlayacak. 2.şelalede vereceğimiz molanın ardından kısa bir yürüyüşten sonra dereden çıkıp yeşillikler arasında aracın bizi beklediği yere kadar yürüyeceğiz. Burada bizi bekleyen aracımız ile aynı otoyoldan İstanbul’a doğru dönüşe geçeceğiz.

Hareket Yer ve Saatleri

06:30 İNCİRLİ BOYNER MAĞAZASI ÖNÜ 

06:45 MECİDİYEKÖY LİKÖR FABRİKASI ÖNÜ 

07:00 KADIKÖY EVLENDİRME DAİRESİ ÖNÜ

07:15 E-5 BOSTANCI SAPAĞI DURAĞI 

Araçlar

Minibüs veya Midibüs 
Ulaşımda 16 veya 26 kişilik araçlar kullanmaktayız. Araçlarımız yatar koltuklu ve klimalıdır. 

Kapalı grup oluşturacaksanız grup sayınızın araçlarımızın koltuk kapasitesi olan 16 ve 26 sayıları veya katları şeklinde olmasına özen gösteriniz.

Yanınızda Getirmeniz Gereken Malzemeler:

Bilekleri saran yürüyüş botu giyin. Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin. 
Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. Jean pantolon giymeyin.

Yedek ayakkabı, çamaşır ve yedek giyim eşyası
Yağmurluk veya panço 
Küçük bir sırt çantası (kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için) 

Havlu, fener, gözlük, şapka, güneş kremi vs... 
Yeterli miktarda su ve kullandığınız özel bir ilaç varsa mutlaka yanınızda bulundurunuz.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1618 nolu yasa: İçinde ulaştırma, konaklama, rehberlik, yemek hizmetlerinden biri veya birkaçının bulunduğu gezi, spor, toplantı, eğlence  gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TURSAB üyesi Seyahat Acentaları yapabilir. Dernekler, vakıflar, klüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar Acentalar olmaksızın tur ve yukarıdaki faaliyetleri düzenleyemez. Lütfen gezinizin Türsab üyesi Acentalar ile yapıldığına emin olunuz. Hukuk devleti vatandaşların duyarlılığı ile işler.

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.

Düzenlenen Turlarımız