Kaz Dağları Turu

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI:
Alpler’den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağının Kaz Dağları olduğunu biliyor muydunuz? Durum böyle olunca da ülkemizin en fazla oksijen üreten bölgesi de tabii ki burası.

TUR HAKKINDA:

Mitolojideki ismi İda olan Kaz Dağları’nın jeolojik konumu nedeniyle oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı sayesinde bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor. Ayrıca Ege Denizi’nin kıyılarına kadar inen Kaz Dağları’nda hem kara hem de deniz iklimi birlikte görülüyor.

İda yada Kaz dağı, binlerce yıldır kim ne ad vermiş olursa olsun onun mütevazi heybeti  bölge insanını geçmişte etkiledi, bugün etkiliyor, gelecekte de etkileyecek. İnsanlar  üzerindeki etkisi efsanelerle dile getirilmiş çağlar boyunca.

Türklerin bölgeye gelişiyle Yörük kültüründe önemli yeri olan Kaz nedeniyle Kaz dağları adını alır.

PROGRAM:

26 Ekim Cuma Akşam saat 23:30 da Taksim AKM önünden hareket edeceğiz. Yaklaşık 6.5 saat suren yolculuğun sonunda sabah saatlerinde zeytinli kasabasına gelmiş oluyoruz. Meydandaki çay bahçesinde sıcak çaylar eşliğinde kahvaltımızı yaparak güne başlıyoruz.  Bu arada havadaki oksijen miktarının çok olması da bize ayrı bir enerji katıyor.  İlk olarak, Kaz dağı milli parkı ön tanıtım bürosuna giderek burada Kazdağı hakkında yapılan tanıtım sunumunu izliyoruz. Burada ayrıca bize bölgeyle ilgili ayrıntılı bilgi veriliyor. Daha sonra yanımıza birde yerel rehber alıp aracımızla milli parkın içine girip belli bir noktaya kadar geliyoruz. Araçtan inip İda dağı’nın bin pınarlarından birinde serinliyoruz. Araç bizi burada bırakıp zirveye gidiyor. Yürüyerek ormanın içindeki patikadan yola koyuluyoruz, bir kaç kilometre sonra bir şelale çıkıyor karşımıza. Kaz dağlarının bu doğal kaynak sularıyla beslenen geniş havuzunda şöyle biraz yüzdükten sonra yolumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 3 saat yürüdükten sonra bölgede efsane olan Sarıkız tepesine ulaşıyoruz. Burası 1726 metreyle Kaz dağlarının 2. en yüksek tepesidir. Yüzümüzü körfeze döndüğümüzde o eşsiz manzarayla kucaklaşıyoruz. Burada Sarıkız efsanesini dinleyip harika manzarada fotoğraflarımızı da çektikten sonra, aracımızla aşagı iniyoruz ve bölgedeki başka bir harika güzellik olan sutuven şelalesine doğru yola çıkıyoruz…

Homeros’un İlyada Destanında bölgeyi, “bin pınarlı İda” diye tanımlamasının  nedeni, yaklaşık 15 metreden dökülen şelaleyi görünce daha iyi anlaşılıyor. Şelale ve çevresi doğaseverler için tam bir cennet görünümünde. Daha sonra zeytinli kasabasındaki kamp yerimize geçip çadırlarımızı kurarken akşam yemeği için de hazırlıklara başlanır. Harika bir aksam yemeği ve kamp ateşi etrafında doyumsuz bir sohbet ve gün biter…

2. GÜN

Sabah zeytinli kasabasındaki kahvaltıdan sonra aracımıza binip buraya yarım saat mesafede olan Adatepe köyüne geliyoruz. Adatepe’nin girişindeki sarı bir tabela Zeus Altar’ını işaret ediyor. Yaklaşık on dakikalık keyifli bir yürüyüşle ulaşılan Altar’ın manzarası büyüleyici. Bir tarafta Edremit Körfezi, diğer tarafta Midilli Adası’yla Ege’nin mavisi adeta ayaklarınızın altına seriliyor. Söylenceye göre Zeus, Truva savaşını buradan izlemiş.

Sonraki durağımız Assos ve Behramkale. Athena tapınağını da içine alan gezimiz günün yarısını buluyor.. Assos Antik kentinin tarihçesi M.Ö. 6.yy'a kadar gidiyor. Zamanında kent, yüzünü denize dönmüş ve teraslarla iniliyormuş denize. Osmanlıların yerleşmesinden sonra yerleşim ters istikamette gelişme göstermiş ve Behramkale köyü ortaya çıkmış.Kent sönmüş bir volkanik tepe üzerine, andezit kayalıkları arasına, denizden 236 metre yüksekliğe kurulmuş. Assos'un etrafında bol bulunan andezit taşı kentin inşasında kullanılmış.

Daha sonra Çanakkale’ye geçiyoruz ve Truva Antik şehrini geziyoruz.. Truva, dünyadaki en ünlü arkeolojik kentlerden birisidir. Truva`da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte; Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır. Buradan ayrıldıktan sonra İstanbul’a dönüş başlıyor. Vakit kalırsa Tekirdağ’da köfte yiyeceğiz, kalmazsa yaklaşık 11-12 gibi İstanbul da gezimiz sonlanacak.

ULASIM:

Hareket Yer ve Saatleri:

26 Ekim 2012 Cuma

23:30 Taksim Akm önü

23:50 İncirli Ömür Durağı

Katılımcı sayısına göre 17 veya 27 kişilik araçla sağlanacak. Araçlar klimalı ve her türlü konfora sahip araçlardır.

YEMEK:

1.gun aksam yemeği firmamıza aittir. Diğer öğünler katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

KONAKLAMA:

Kamp alanında çadır konaklama yapılacaktır.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR:

-Ulaşım

-Rehberlik

-Kamp alanı ücreti

-Milli park giriş ücreti

-1.gun aksam yemeği

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:

-1.gun aksam yemeği hariç diğer yemekler

-Müze ve ören yeri biletleri

-Her türlü kişisel harcamalar

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1618 nolu yasa: İçinde ulaştırma, konaklama, rehberlik, yemek hizmetlerinden biri veya birkaçının bulunduğu gezi, spor, toplantı, eğlence  gibi her türlü organizasyonu kapsayan faaliyetleri ancak TURSAB üyesi Seyahat Acentaları yapabilir. Dernekler, vakıflar, kulüpler, okullar, resmi ve özel kurumlar Acentalar olmaksızın tur ve yukarıdaki faaliyetleri düzenleyemez. Lütfen gezinizin Türsab üyesi Acentalar ile yapıldığına emin olunuz. Hukuk devleti vatandaşların duyarlılığı ile işle

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.