Ihlara Vadisi ve Hasan Dağı

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 225
Rüzgârın esip esip arada dinlendiği, Melendiz suyunun ise derin ve sessiz dik yamaçlı bir vadinin ortasından akarak, “Dönerek Akan Suyun Halkı”na “Peristrama” adını verdiği yerdir Ihlara Vadisi...

TUR HAKKINDA:

IHLARA VADİSİ: Aksaray İli, Güzelyurt İlçesi, Ihlara Kasabası’nda ve Hasan Dağı’nın Kuzeydoğusundadır. Aksaray’a 40 km, Güzelyurt ise 7 km mesafededir. Rüzgârın esip esip arada dinlendiği, Melendiz suyunun ise derin ve sessiz dik yamaçlı bir vadinin ortasından akarak, “Dönerek Akan Suyun Halkı”na “Peristrama” adını verdiği Ihlara Vadisi, İlk Hıristiyanların vadi yamaçlarında oluşan tüfleri oyarak, kilise ve manastır yaptıkları mekanlar, Melendiz Nehrinin sularıyla bütünleşerek doğa harikası oluştururlar. Bu doğal güzellikleri Vadiye gelen ziyaretçilerin iniş ve çıkışlarını sağlayan toplam 382 basamaktan oluşan merdiven bulunmaktadır. 

HASAN DAĞI: 3.268 metre yükseklikte ki Hasan Dağı, Aksaray il sınırları içinde bulunan volkanik bir dağdır. En son milattan önce 7500 yılında patladığı tahmin edilmektedir. Çatalhöyük'te bulunan Hasan Dağı'nı gösteren resimlerin tarihteki ilk manzara resmi olduğu düşünülmektedir. Hasan Dağı; ismini, tarihte o yörede yaşamış bir evliya olan Hasan Dede'nin ölümünden sonra mezarının bu dağın zirvesine konmasıyla almıştır. İç Anadolu bölgesinin en görkemli dağlarından biri olarak kabul edilmesi, çevresinde ondan daha büyük dağların bulunmamasından kaynaklanır. Zirvedeki krater çukuru dağa uzaktan bakıldığında dâhi çok net bir şekilde görülebilmektedir.
Açık havalarda zirvesinden Erciyes, Tuz Gölü ve Aladağlar net olarak görünmekte olup, dağcılığa ilk başlayanların rahat bir şekilde tırmanacağı bir dağdır.

PROGRAM:

25 Ekim akşam saatlerinde yola çıkıyoruz ve sabah Ihlara'ya ulaşıyoruz. Otelimize yerleşme ve kahvaltı sonrasında vadiyi ve bölgeyi dolaşıyoruz. 14 km olan vadi yürüyüşümüz sonrası akşam yemeğimizi otelimizde yiyoruz, erkenden dinlenmeye ve uykuya çekiliyoruz. Gece saat 02:00’de uyanıp, hazırlanan kahvaltımızı yaptıktan ve kumanyamızı aldıktan sonra, Hasan Dağı eteklerine doğru aracımız ile yola çıkıyoruz.

Karbeyaz otelin üst taraflarında aracımızdan inerek hazırlıklarımızı tamamlayıp zirveye doğru yola çıkıyoruz. Gün doğumunu rotamızdan izliyoruz ve eğer hava açık ise Erciyes’i güneşin doğuşu ile yan yana fotoğraflıyoruz…
Zirve sonrası aracın bizi beklediği yere iniyoruz, biraz dinlenip geri dönüşe geçiyoruz. Gecenin ilerleyen saatlerinde İstanbul'da oluyoruz...

TURA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, Konaklama, Kahvaltı (2 ad.), Akşam yemeği, Dağ için kumanya, rehberlik ve sigorta

TURA DAHİL OLMAYANLAR: Öğlen yemeği, Ihlara giriş ücreti (Müze kartı geçerli), yolda alınan yemekler ve içecekler…

ULAŞIM:

Hareket Yer ve Saatleri:

-      İncirli Eski Boyner Mağazası Önü 

-      Mecidiyeköy Likör Fabrikası Önü 

-      Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

-      E-5, Göztepe, Kozyatağı, Bostancı, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla, Gebze

Araçlar:

Minibüs veya Midibüs. Ulaşımda 16 veya 26 kişilik araçlar kullanmaktayız. Araçlarımız yatar koltuklu ve klimalıdır. 

Kapalı grup oluşturacaksanız grup sayınızın araçlarımızın koltuk kapasitesi olan 16 ve 26 sayıları veya katları şeklinde olmasına özen gösteriniz.

ÖNEMLİ NOTLAR:

-      Bilekleri saran yürüyüş botu giyin. Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin. 

-      Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. Jean pantolon giymeyin. Çizilme ve böceklerden korunmak için paçalı ve kollu kıyafetleri tercih edin.

-      Yedek ayakkabı, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası

-      Küçük bir sırt çantası (kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için) 

-      Kafa feneri, baton, kask, gözlük, şapka, bere, eldiven, polar mont, yağmurluk, tozluk, güneş kremi vs... 

-      3 litre su ve atıştırmalıklar (fındık, incir, badem, kayısı, bisküvi vs.)

-      Kullandığınız özel bir ilaç varsa mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.