Melen Çayı Rafting Turu

Bu turumuz için henüz planlanmış bir tarih yok!
TUR FİYATI: 120 TL
İstanbul'dan 3 saat yolculukla gidilen ve parkurda verilen brifing yemek ve aktivite ile toplam 5 saat sonra tekrar İstanbul'a dönüşle biten günübirlik bir extreme aktivite.

TUR HAKKINDA:

Yeniden Merhaba,
Bahar geldi, ıslanmamak olmaz. 5 Nisan Pazar günü Melen çayına Rafting yapmaya gidiyoruz. Bölgedeki en deneyimli rehberler eşliğinde, macera ve adrenalin ile dolu, canlandırıcı bir aktivite bizi bekliyor. Su seviyesinin bahar aylarında 3, bazen 3+ olduğu 11 km'lik parkur, botlarda yer alan katılımcılarımızın durumuna uygun noktalardan geçilerek, tamamlanacaktır. Akıntının, adrenalinin, geleneksel köy yaşamının ve muhteşem manzaranın keyfini çıkaracaksınız. 

PROGRAM:

İstanbul’dan ayrıldıktan sonra yaklaşık 2,5 - 3 saatlik uzun bir yol kat edeceğiz. Bu sebeple zamanı daha verimli kullanmak adına yol üstünde vereceğimiz molada kahvaltınızı yapabilirsiniz. Mola sonrası rafting başlangıç noktamız olan Düzce ili Cumayeri ilçesi Esentepe köyü sınırları içerisinde kalan, Melen nehri kenarındaki Body Rafting merkezine gideceğiz. Çaylarımızı yudumladıktan sonra Rafting hazırlıklarına başlayacağız. Islandığımızda üşümemek için özel Neopren kıyafet, kask ve can yeleğimizi alıp kuşandıktan sonra rafting başlangıç noktamıza hareket edeceğiz. Burada güvenlik brifingi alıp raftinge başlayacağız. Yaklaşık 1,5 saat süren Rafting aktivitesi sonrasında Rafting bitiş noktamıza ulaşıyoruz. Duş ve kısa bir dinlenmenin ardından mangal keyfi yapacağız. Yemek sonrasında suyun durumuna göre Şelale yürüyüşü ve ardından Dokuz değirmen köyündeki değirmenlere yapacağımız yürüyüş sonrasında İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak.

ULAŞIM:
Hareket Yer ve Saatleri:
06:30 İncirli Ömür karşısı 
06:45 Mecidiyeköy Likör Fabrikası Önü 
07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
07:15 E-5 Bostancı Sapağı Durağı 

YEMEK:

Öğle Yemeği

Mangalda,  Sucuk, Sıcak helva meşrubat…

ULAŞIM:

Hareket Yer ve Saatleri:

06:30  İncirli Boyner Mağazası Önü 

06:45  Mecidiyeköy Likör Fabrikası Önü 

07:00  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

07:15  E-5 Bostancı Sapağı Durağı 

FİYATA DAHİL OLANLAR:
Ulaşım
Rehberlik,
Sigorta
Rafting,
Rafting malzemeleri,
Yemek (Mangalda sucuk)

REHBER: MEMET GÜNGÖR / 0533 254 97 36

SAĞLADIĞIMIZ MALZEMELER:
Neopren termal elbise, Neopren su ayakkabısı, Koruyucu rüzgarlık, Yüzdürgeç (Can yeleği), Kask, Raft ekipmanı.

ÖNEMLİ NOTLAR: 
**Sağlık sorunu olanlar lütfen rehberlerimize bilgi versinler.
**Kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza alınız ve bu konuda rehbere bilgi veriniz.
**Rafting deneyimi gerekli değildir.
**Program akışı rehber tarafından belirlenir.
** Tişört, Mayo/ Şort, Havlu, Kişisel malzemeler (şampuan, duş jeli, Yedek çorap, iç çamaşırı)
**Hava, yol, sosyal, doğal olaylar, zamanlama vb. nedenlerle programda değişiklik yapılabilir.
**Şelale yürüyüşü sırasında kumanya, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı taşımak için en az 25 lt’lik bir sırt çantası bulundurun. Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. Jean pantolon giymeyin. Bilekleri saran, sert ve tırtıklı tabana sahip, su geçirmeyen yürüyüş botu giyin. Topuklu, kösele ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.
**Yürüyüş sonrasında üstünüzü değiştirmek için yanınıza mutlaka yedek giyecekler alın. (Ayakkabı, çorap, pantolon vb.) Bu malzemeleri yürüyüş esnasında yanımıza almayıp araçta bırakacağız.

HAVA DURUMU : 

https://www.meteoblue.com/tr/türkiye/hava-düzce

ARAÇLAR

Minibüs veya Midibüs 
Ulaşımda 16 veya 26 kişilik araçlar kullanmaktayız. Araçlarımız yatar koltuklu ve klimalıdır. 

Kapalı grup oluşturacaksanız grup sayınızın araçlarımızın koltuk kapasitesi olan 16 ve 26 sayıları veya katları şeklinde olmasına özen gösteriniz.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda duyurusu yapılan, 1618 sayılı yasa kapsamına giren faaliyetlerimiz Tursab; A Gurubu 5687 sayılı Seyahat Acentesi İşletme Belgesi sahibi UYKU TULUMU TURİZM LTD.ŞTİ tarafından yapılmaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

RAFTİNG HAKKINDA:

Rafting, "raft" adı verilen botlarla, akış hızı yüksek akarsular üzerinde yapılan bir su sporudur.Rafting'de asıl olan içinde bulunduğunuz botu devrilmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir. Rafting, Uluslar arası standartlarda 4, 6 ve 8 kişilik takımlar halinde yapılmakta ve başarılı olabilmek için gerçekten bir "takım" olabilmek gerekmektedir. Uluslar arası yarışlarda R4 (4 kişilik) ve R6 (6 kişilik) botlar kullanılmaktadır. Turizm ve rekreasyon amaçlı kullanılan botlar ise genelde 6 ve 8 kişilik ve en az bir uzman Nehir Rehberi nezaretinde yapılır. Raftı devirmeden macerayı bitirmek için bütün takımın birbiriyle ahenkli kürek çekmesi gerekir. Rafting bir mücadele sporu değildir. Aksine tam bir uyum sporudur. Daha çok doğaya uyum sağlama sanatıdır. Çünkü doğayla asla mücadele edilmez ritim halinde suya ve doğaya uyum sağlanır.Türkiye'nin yüksek dağlar ve iyi yağmurlara sahip olması sonucu rafting ve nehir kayağı için mükemmel imkanları sunan çeşitli nehirleri bulunmaktadır. Bu bakımdan Türkiye tam bir akarsu sporları cennetidir.

Melen Çayı – Seviye 2/3

Melen çayı, Düzce ilinin bir akarsuyudur. Yığılca ilçe sınırları içinden doğar güneyden Efteni gölüne dökülen Uğur suyunu, Sığırlık, Samandere ve Torkul, doğudan Asar deresini, batıdan da Adapazarı Akyazı yönünden gelen Aksu deresini alır. Efteni gölünden çıkarak kuzeye yönelir. Lâhna deresinide aldıktan sonra Akçakoca Melenağzıköyünden Karadeniz’e dökülür. Rafting sporu için ülkemizin en elverişli nehirlerindendir. Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya en yakın,  ülkemizin 12 ay boyunca en yüksek katılımcı potansiyeline sahip rafting parkurudur.Rapid sayısı otuz olan parkur, sezonda 3+ zorluk derecesindedir. İlkbaharda kar sularının erimesi ve yağışların artması sonucu su seviyesinin yüksek olması parkuru daha da zorlu hale getirmektedir. Bu parkurun güzel olan tarafı takriben yüz metre süren rapidlerden sonra üç yüz metrelik boşluklar olmasıdır. Yaz ve kış aylarında ise su seviyesinin düşmesinden dolayı zorluk derecesi 2+ dereceye düşmektedir. Bu da melen çayındaki rafting aktivitesini daha çok eğlence ve rekreatif bir etkinlik haline getirmektedir.

Dalaman Nehri - Seviye 4/5

Konumu: Marmaris ve Fethiye'nin yaklaşık olarak arasında bulunmaktadır. Doğal kireçtaşı kaynakları ile beslendiği için su berrak, turkuaz-mavi renkli ve sıcaktır. Tüm yıl boyunca geçilebilir, ancak üst kısımları yaz sonuna doğru (eylül-ekim) yağmurlarla birlikte bir seviye artarak teknikleşir. Akıntılar kolayca tespit edilebilir ve gerktiğinde taşınabilir. Nehir doğası itibariyle kolay kurtarmalara imkan vermektedir, ancak yol ulaşımı sadece başlangıç ve bitiş noktalarında mümkündür. Nehir, bir dizi geçitten geçerek Akköprü Köyü yukarısında bölümlere ayrılır. Üst kısım (Seviye 5) ve alt kısım (Seviye 4) bir günde geçilebilir ama sadece başlangıç noktasında kamp yapılabilir. Alt kısım Marmaris veya Fethiye gibi tatil yörelerinden ulaşımlarla tek bir günde geçilebilir. 

Fırtına Deresi – Seviye 3/4/5
Kaçkar Dağları’nın Karadeniz'e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi, Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz'e dökülür. 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi, akarsu turizmi (kano-rafting) açısından elverişli parkura sahiptir. Fırtına deresi, debisi  yüksek ve hızlı akan bir dere olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle yerli ve yabancı sporcular bu dereyi özellikle tercih etmektedirler.

Rize - Ardeşen kara yolundan, güneye çıkan karayolu takip edilerek 22. km. de Çamlıhemşin ilçesine ulaşılır. Çamlıhemşin'in yaklaşık 1 km. güneyinden parkura başlanılabilinir. (km:0) 5. kilometrede iri kayalara dikkat edilmelidir. 7. km, 8. Km ve 9. kilometrede tehlike arz eden geçişler olduğu için suyun iyi incelenmesi gerekir.

Yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 - 4 - 5 zorluk derecesinde yerler vardır. Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir. Fırtına Deresi bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.

Köprüçay Nehri - Seviye 3

Konumu: Yaklaşık olarak Antalya ve Side'nin ortasındadır. Bir günü seviye 3 ve bir günü seviye 1+'dır. Genel olarak orta hacimde bir nehirdir. Bahsedilen iki kısmın yanı sıra, geçilemez durumdaki 5/6 seviyesinde bir geçit de mevcuttur. 

Alara Nehri - Seviye 3/4

Konumu:Side'nin 2 saat doğusundadır. Su seviyesine bağlı olmakla birlikte bir günde geçilir, seviyesi 3/4'tür. Başlangıcı teknik olmakla birlikte, hızla su kazanır. Nehir bazı kısımlarda geçitlerden geçmesine rağmen makul yol ulaşımı, güzergahın büyük bir kısmında mevcuttur. 8m'lik bir düşüş geçilebilir, ancak genellikle taşıma yoluna gidilir. Geçişin nasıl yapılacağı sudan açıkça görülmektedir. Alara, bahar aylarında ve yaz başında en iyi geçilir.

Manavgat Nehri - Seviye 5

Konumu: Güney sahillerinde, Side yakınlarındadır. Nehir bir dizi uzun geçitten geçer, iki kısma ayrılır. Yol ulaşımı sadece bu noktalarda mümkündür. 2 günlük yukarı kısım göreceli olarak yüksek hacimlidir, seviye 5'i korur. Aşağı kısım seviye 4 olarak 1 günlüktür. Manavgat deneyimli ve kendine güvenenlere önerilir.

Zamantı Nehri - Seviye 3

Konumu: Kapadokya'nın 3 saat güneydoğusundadır. Başlangıç için en yakın yerleşim yeri Yahyalı'dır. 1 veya 2 günlük seviye 3 akıntı, yıl boyunca bulunabilir. Bu yöredeki nehirler arasında ulaşım için en fazla bir gün ayrılması beklenmelidir. Bu nehirler için en uygun zaman mart-haziran arasıdır ancak bazı nehirler daha önce de belirtildiği gibi yıl boyunca gücünü korur. Bu yöre yerleşime uzak, dağlık ve oldukça güzeldir. Bu nedenle bu bölgede yaşanacak tecrübe sadece nehir kayağından çok daha fazlasını sunar. Bunun yanı sıra, yöre, kanyon geçişine, raftinge, dağcılığa, tırmanmaya, raftinge, dağ bisikletine, mağaracılığa ve deniz kayağına da oldukça elverişlidir ve tarihi değerleri de bünyesinde barındırır.

Çoruh Nehri - Seviye 5

En fazla 5 güne kadar sürecek nehir kayağı veya rafting imkanı sunmaktadır. 5 gün boyunca, seviye 3'ten seviye 5'e doğru artan bir zorluğa sahiptir. Barhal, Oltu, Tortum, Ovit gibi tümü seviye 4 olan kolları da bulunmaktadır. Yol ulaşımı tüm noktalarda mümkündür. En güçlü akıntılar mayıs sonu ve haziran başında yakalanır. Temmuz ortasında tüm güçlü akıntılar bir derece daha kolaylaşır.

Dünyanın en iyi 10 nehrinden biri. Olağanüstü kanyonların arasından, verimli dar vadilerden, meyve bahçeleri ve çeltik tarlalarının arasından, arkası engebeli dağlara bakan tarihi kalıntı kalelerin bulunduğu yerlerden akan çoruh Nehri'nin, Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye'nin kuzeydoğusundaki doğu Karadeniz dağlarındaki karların erimesiyle kuvvetlenen akıntısı zorluk derecesini 5'e taşıyor.

 

 

 

 

Turumuza rezarvasyon için;
  • İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir,
  • Ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.
Lütfen dikkat! internet üzerinden yapacağınız başvurularda rezarvasyonunuzun geçerliliği için sorumlularımızla birebir iletişim zorunludur.