Su Molekülleri ve Yoga

9 Haziran 2011

 

Bedenimizin %80 inin su olduğunu biliyoruz. Japon bilim adamı Masaru Emoto iki bardak suyun birine güzel müzikler ve sözler dinletmiş, diğerine ise kötü müzikler ve sözler dinletilmiş. Sonra bu iki bardak suyun molekülleri incelendiğinde güzel sözler söylenen suyun çiçek gibi ve düzenli, diğerinin ise çok karmaşık ve karamsar şekillerde kristallerden oluştuğunu görmüş. Bu nedenle dinlediğimiz müzikler, söylediğimiz, duyduğumuz sözler bizim hücrelerimizin yapısını direk değiştiriyor. Bedenimiz sudan oluşuyor. Bu suya nasıl şekiller vereceğimiz bize kalmış. Sesler gerçekten çok önemli. Müzik; hayatımıza, bedenimize şekil veren çok önemli bir unsur. Dinlediğimiz müziğe göre bedenimiz, düşüncelerimiz, duygularımız ve hayatımız şekilleniyor.

İlişkilerimizde de konuşma ses tonumuz ve şeklimiz ilişkimizin niteliğini belirliyor. Eğer saygı ve şefkati sesimizde daima koruyarak sevgilimize veya yakınlarımıza hitap edersek ilişkilerimizin değerini asla yitirmeyiz. Ancak genelde ilişkilerde bir süre sonra insanların birbirine hitap seslerinde monotonlaşma, öfke ve içe atılmış birçok negatifliğin yansıması oluşabiliyor. Aslında esas farkedilmesi gereken içe atılan hiçbirşeyin saklanamayacağıdır. İçinize attığınız ama hoşlanmadığınız her düşünce eğer yüzeye getirip yüzleşmezseniz başta ses tonunuzu sonra da ilişkilerinizi etkileyecektir. Yoga içinizdeki herşeyle yüzleşmek için size cesaret ve zaman veren bir uygulamadır.

İnsanlar bazen birbirlerine iltifat etmekte çok cimri davranıyorlar. Sanki karşılarındaki insana güzel birşeyler söylerlerse hesaplarından para çekilecekmiş gibi bir korku var. Oysa güzel sözlerin etkisi yıllarca kalır unutulmaz. Düşünün size güzel bir iltifatta bulunmuş olan bir arkadaşınızın bu sözünü yıllar geçse de unutmamışsınızdır. Aynı şekilde kötü sözleri de unutmak kolay olmaz. Bunlar bedenimizdeki su moleküllerinin şeklini değiştirmektedir. Güzel bir söz söylediğinizde siz de güzel hissetmeye başlarsınız.

Bedenimizin % 80’inin sudan oluşmasının bir diğer güzel tarafı ona istediğimiz şekli vermemizi sağlamasıdır. Yapacağınız eylemlerle bedeninizin ağırlığını değiştirmeden sadece şeklini çok daha çekici ve güzel kılabilirsiniz. 100 ml suyu kadehe koyarsak farklı, düz cam bardağa koyarsak farklı, çay bardağına koyarsak farklı görünür. Yoga bu değişimi yaratan çok güzel etkinliklerden biridir. Güzel bir müzik eşliğinde ya da sadece sessizliğin dinginliğini ve bilgeliğini dinleyerek yapılan bir Yoga seansı hücresel boyutta bir değişim yaşamanızı sağlayacaktır.       

Yogalı günler dilerim,

Ebru Shantipriya

www.shantiyogamerkezi.com