Bahar Temizliği

5 Mayıs 2011

Namaste,
Bahar yavaş yavaş gelmeye başladı. Mevsim değişimleri ile ilgili tuhaf olan şey güneş gökyüzünde yükselse de, etrafta çiçekler açıp hava ısınsa bile aklın ve bedenin bu değişime uyum sağlaması zaman alabiliyor. Beden hala kış günlerindeki gibi ağır ve yorgun hissedebiliyor. 
Ayurveda adı verilen Hindistan’ın geleneksel sağlık sitemi bahar başlangıcında 3 günlük bir bahar temizliği öneriyor. Bu temizlik ile tüm dokularınız yenilenip tazeleniyor. Detoks sürecinde Yoga çalışmaları da bedeninizin derin dokularında birikmiş toksinleri uzaklaştırmanızda yardımcı oluyor. Bahar detoksu sürecinde gıda olarak önerilen yiyeceklerden biri kitchari. Kitchari sarı mercimek ve basmati pirinci, biraz zencefil ve zerdeçal ile evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir besin. Kitchari sindirim sistemini tamamen temizliyerek bedeninizi sitemik toksinlerden arındırıyor. 
Bir kişilik Kitchari tarifi,
½ çay bardağı sarı mercimek
½ çay bardağı basmati pirinç
Bir tutam zerdeçal ve bir tutam toz zencefil. 
Hazırlanışı:
Pirinç ve mercimek bir kaba konur üzerine 4 çay bardağı soğuk su ve baharatlar eklenerek kısık ateşte pişirilir. Piştikten sonra tuzlu veya tatlı (üzerine esmer şeker ekleyerek) tüketebilirsiniz. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilmesi tavsiye edilir. 
Om Shanti