Yoga

22 Nisan 2011

 

Yoga bir Spiritüel sistemdir...

Spiritüel sistem deyince öncelikle spiritüel'in ne olduğunu sorgulamak gerekiyor. Türk dil kurumunun sözlüğünde spiritüel sözcüğü tinsel, manevi olarak geçiyor. Pratikte ise spirit ruh değil aslında çünkü ruh biz ölünce de var olan ölümsüz olan birşey, oysa spirit dediğimiz şey beden halinde var iken bizi aktif kılan, varoluşumuzu devam ettiren birşey..Belki de Türkçede  en uygun sözcük 'can' bunun için.  Spiritüel literatürde, genellikle spiritüel yolu bir bot ile tasvir ederler. Bir nehri geçmek için nasıl bir bot kullanıyorsak ve nehri geçtiğimizde botu kıyıda bırakıyorsak spritüel sistem sayesinde de aynı şekilde kendimizle ilgili cahilliği bilgimizin artması ile terk edeceğimiz söyleniyor. Yani spiritüel pratik mutlu sona yolculukta bir araçtır.

Bugün yoga yapan insanların bazıları spiritüel bilgiyi tariflerle öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Çünkü kendi doğalarının içine bakmak için yeterince hassas değiller. Oysa asıl doğanızın farkına varmaya başaldığınızda bütün yoga bilgisi doğal olarak size gelecek. İşte o zaman hiçbir sisteme gerek kalmaz, bu kullandığımız botu bir kenara bırakabiliriz.   

Bu bir açıdan da bilmediğiniz bir şehirde haritaya bakmaya benzer, bu harita olmadan kafamız karışabilir ve kaybolabiliriz. Oysa belirlenmiş bir sistem bize nerede olduğumuz ve nereye gitmek istediğimizi gösterebilir. Bu şekilde doğru yolu bulup, dolambaçlı yollardan ve çıkmaz sokaklardan kurtulmuş oluruz. Bir haritanın ulaşmak istediğimiz yere giden otobüs yollarını vermesi gibi, spiritüel sistem de önceden tecrübe edilmiş pratiklerle bizi umulan hedefe ulaştırır. 

Om Shanti

http://shantiyogamerkezi.com/default.aspx